Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: 1800’den fazla şehir ve köyde yeniden kontrolü sağladık

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Kiev’de Ukrayna Parlamentosuna hitaben yaptığı konuşmasında, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili gelişmeleri kıymetlendirdi.

Rusya’ya karşı devam eden savaşta, Ukrayna halkının dünyaya birlik olmayı gösterdiğine vurgu yapan Zelenskiy, “Ulusal renklerimiz (bayrak renkleri), bugün tüm dünyanın milletlerarası bir cüret sembolüdür. “dedi.

Rusya’nın taarruzlarına karşı inançlı bir formda uğraş vermeye devam ettiklerini lisana getiren Zelenskiy, “Ukrayna kesinlikle kazanacak.” tabirini kullandı.

Rusya’nın, Ukrayna’da savaş başlatmakla yalnızca ülkesini değil, Batı ülkelerini de tehdit ettiği yorumunda bulunan Zelenskiy, “Artık Batı’da hiç kimse Rusya’dan korkmuyor ve korkmayacak.” diye konuştu.

“UKRAYNA AB ÜYELİĞİNİ HAK ETTİ”

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rusya’ya karşı bugün Ukrayna’ya silah takviyesi yaptığını belirten Zelenskiy, “Ve tarihte ilk kez, Avrupa Birliği bu çeşit büyük ölçekli ataklara karşı savunma yardımı yapıyor.” biçiminde konuştu.

Zelenskiy, AB’nin ülkesine bu yıl “aday ülke” statüsünü verdiğini hatırlatarak, “Ukrayna bu statüyü çoktan hak etti.” dedi.

Ülkesinin bir AB üyesi olması gerektiğini vurgulayan Zelenskiy, “Ukrayna’nın AB üyeliği konusunda müzakerelere başlamanın vakti geldi.” diye konuştu.

Savaşın başladığı birinci devirlerde Rus güçlerinin başşehir Kiev’e de girmeye çalıştıklarını lakin Ukrayna ordusunca geri püskürtüldüklerini söz eden Zelenskiy, “Ukraynalı askerler işgalcileri Kiev’den kovdu ve bu, tam ölçekli savaşta birinci dönüm noktasıydı.” dedi.

Kendilerine dayanağında bulunan ülkelere teşekkür eden Zelenskiy, bu silahlar sayesinde Ukrayna ordusunun başarılı karşı hücumlar gerçekleştirdiğini lisana getirdi. Zelenskiy, “Ukrayna’nın 1800’den fazla kent ve köyünü işgalcilerden kurtarmayı başardık.” tabirini kullandı.

Ukrayna’nın da silah üretecek imkanlara sahip olduğunu, birtakım silahları ürettiğini, kimilerini da yeni üretmeye başladığını aktaran Zelenskiy, “Ukraynalı silah markalarının da tüm dünyanın ilgisini çekeceği vaktin geleceğinden emin olabilirsiniz.” dedi.

Zelenskiy, Ukrayna halkının uzun müddettir hayal ettiği zafere hakikat ilerlemeye devam ettiğini vurguladı.

“GUTERRES VE ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Zelenskiy, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin takviyeleri ile oluşturulan Karadeniz Tahıl Teşebbüsü sayesinde Ukrayna limanlarından 15 milyon tondan fazla tahıl eserinin ihraç edildiğini kaydetti.

Söz konusu teşebbüsün gerçekleştirilmesine sağladıkları katkılarından ötürü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a minnettar olduklarını söz eden Zelenskiy, kendilerinin de gereksinim sahibi ülkelere ziraî eserlerin ulaştırılması tarafında “Ukrayna’dan Tahıl” bahisli bir teşebbüs başlattıklarını, Türkiye ile toplam 30’a yakın ülkenin, kelam konusu teşebbüsü desteklediğini belirtti.

Rus ordusunun Ukrayna’da savaş hatası işlediğini söyleyen Zelenskiy, hatalı olan herkesin yargılanması için milletlerarası bir yargının kurulması gerektiğini savunarak, bu istikamette gereken çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Savaşın başladığı 24 Şubat’tan bugüne kadar Rus tarafıyla yapılan esir takası sonucu 1456 Ukraynalı askerin özgür kaldığını tabir eden Zelenskiy, “Toprak bütünlüğünü tekrar tesis etmemiz gerektiği üzere, toplumsal bütünlüğü de tekrar sağlamalıyız.” dedi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir