Ölüm kavşağının müteahhitlerindendi, ödül gibi ihaleyi kaptı! Maraş’a afet konutu yapacak…

Urfa’da yağmur sonrası can pazarına dönen Abide Köprülü Kavşağı’nın viyadüklerini yapan Gürbağ İnşaat, sarsıntılar sonrası yıkılan Maraş’ta 863 konut inşa edecek.

Depremlerin akabinde selin vurduğu Şanlıurfa’da yağmur sonrası çok sayıda yurttaşın mahsur kaldığı, can kayıplarına neden olan Abide Kavşağı’nın müteahhitlerinden biri olan Gürbağ İnşaat, zelzeleyle yıkılan Kahramanmaraş’ta 863 kalıcı konut yapmak üzere pazarlıkla iki ihaleyi aldı.

Şehrin merkezinde bulunan ve beş başka bulvarı birbirine bağlayan Abide Kavşağı 3 Aralık 2022’de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katıldığı merasimle açıldı. Kavşağın viyadüklerini inşa eden Ohitan isimli şirketin bağlı olduğu Gürbağ Group’un sahibi Halil Bağıban, köprülü kavşağı “Abide Köprülü Kavşağı Şanlıurfa’ya yakışır bir hizmet oldu” kelamlarıyla tanıttı.

Gürbağ’la birlikte öteki şirketlerin de farklı etaplarını yaptığı bu kavşağa ait inşaat “Planlama ve mühendislik kusurları var” ihtarlarına karşı başladı ve tamamlandı. 15 Mart’taki sağanak yağışın akabinde su altında kalan kavşakta bir kişi hayatını kaybetti.

Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine nazaran 24 Şubat’ta Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine 258 konut inşa etmek için pazarlıkla ihale düzenlendi. Yaklaşık maliyeti 400 milyon lira olan konut, altyapı ve etraf düzenlemesi işi için 399 milyon 721 bin liralık “makul teklif” Gürbağ İnşaat-MEDSAN Asfalt iştirakinden geldi.

Kahramanmaraş’ın Göksun İlçesi Yantepe Mahallesi’nde inşa edilecek 605 konut ile altyapı ve etraf düzenlemesi işinin ihalesi de 7 Mart’ta yapıldı. Altı şirketin katıldığı ihalede yaklaşık maliyet 1 milyar 144 milyon lira olarak belirlendi. Pazarlıkta maliyetin üstünde bir sayı olan 1 milyar 240 milyon liralık teklifte veren Gürbağ, bu ihaleyi de aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir