Mahkemeden emsal HPV aşısı kararı

Hürriyet muharriri Fulya Soybaş, rahim ağzı kanserini önleyen fakat Türkiye’de fiyat karşılığı yapılan HPV aşısının değerine dikkat çektiği yazısında, aşının SGK tarafından karşılanması için bugüne kadar 30’dan fazla dava açıldığını, hatta 11 Mart’ta Ankara 62. İş Mahkemesi, 21 yaşındaki Yağmur Varkal’ın 3 doz aşı bedelinin faiziyle geri ödenmesine hükmettiğini yazdı.

Soybaş, 12 yaşındaki kız kardeşi Ada Masal Öner ismine aşı fiyatının geri ödenmesi için SGK, aşının ulusal takvime alınması için de Sıhhat Bakanlığı’na dava açan Avukat İlayda Öner’in “Ailemde bir kanser hikayesi yok fakat bu çağdaş çağda her gün etrafımızdan birilerini kanser nedeni ile kaybediyoruz. En değerli sebebi HPV (virüs) olan rahim ağzı kanseri ise jinekolojik kanserlerin en başında. Şayet aşı ile kansere yakalanma ihtimali sıfırlanıyorsa neden o aşıyı olmak istemeyeyim ki? Lakin aşı fiyatlı. Herkes tarafından ulaşılabilir olması için dava açtık” kelamlarını aktardı.

“Bilirkişi raporunda, ‘HPV aşısının ulusal aşı takviminde olmaması sebebi ile ödemesinin SGK tarafından reddedilmesi Anayasa’nın 17, 56 ve 60. unsurları ile bireylere sağlanan hayat hakkı, beden-ruh sıhhatini muhafaza ve bu mevzuda önlem alınmasını isteme hakkı ile toplumsal devlet prensibinin ihlalidir’ dedi. Bu çok değerli bir gelişme”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir