Hizmet ihracatında hedef 100 milyar dolar

“Ekonomimiz, global ekonomiyi derinden etkileyen Covid-19 salgını ve global tedarik zincirlerindeki aksaklıklara karşın 2021 yılında yüzde 11,4 büyüyerek son 50 yılın en yüksek büyüme oranını yakalamış oldu. Bu rekor büyüme oranına 5,3 puan müspet katkı sağlayan ihracatımız, 2021 yılında yüzde 33 artarak 225,2 milyar dolara ulaşmış ve birinci kere 200 milyar dolarlık eşik aşılmıştır. Ekonomimizdeki bu güçlü ivme, ortaya çıkan Ukrayna-Rusya savaşı ve güç krizi üzere yeni problemlere karşın 2022 yılında da devam etmekte olup bu yılın birinci yarısında ortalama yüzde 7,5 büyüme kaydedilmiştir. Bu büyümenin yaklaşık yarısının ihracat kaynaklı olması ve böylelikle ihracatın büyümenin lokomotifi olmaya devam etmesi, bizleri ayrıyeten şad etmiştir. Ayrıntılarını paylaşacağım üzere, Ekim ayında da ihracat artışımıza devam ettik. İhracatımızı sürdürülebilir kılma ismine var gücümüzle çalışıyoruz. 2021 yılında yüzde 57 artışla 55.6 milyar dolar olarak gerçekleşen hizmet ihracatımız, bu yılın birinci sekiz ayında da yüzde 66’lık artışla 52.5 milyar doları yakalamıştır.”

Prefinansman imkanı

Bakan Muş, “Bakanlık olarak geçmişte olduğu üzere bugün de iş dünyamızın yanında olduğumuzu belirtmek isterim. Bu çerçevede, bildiğiniz üzere 1 Mart 2022 tarihinde İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi’ni kısa ismiyle İGE A.Ş.’yi hayata geçirdik” dedi.

Muş, şöyle konuştu:

“Ağustos ayında 20 bankanın da paydaşlığıyla İGE A.Ş.’nin sermaye yapısı güçlendirildi. İGE A.Ş. ile, kredibilitesi olan lakin teminat sorunu yaşayan, başta KOBİ’lerimiz olmak üzere tüm ihracatçılarımız için finansmana erişimi daha da kolaylaştırdık. Kefalet sıkıntısına tahlil bularak firmalarımızın krediye erişim süreçlerini hızlandırdık. Teminat meseleleri çarçabuk çözüyor ve ihracatçılar artık kredi almak için fabrikasını, yerini bankaya ipotek vermek zorunda kalmayacaklar. Eximbank ve İGE A.Ş. ile imzaladığımız protokolle yeni bir prefinansman modeli ortaya koyuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir