CHP’li Murat Bakan’dan Süleyman Soylu’ya zor sorular: ‘Senin troll ordun var mı?’

Polislerin promosyon ödemelerinin düşük tutulduğu, polis intiharlarında önemli artışlar yaşandığı ve son olarak da Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki siber bilişim uzmanlarından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için “troll ordusu oluşturulduğu” argümanlarını gündeme taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, açıklamalarda bulundu.

“POLİSE AYDA 300 TL PROMOSYON”

Bakan, polislerin promosyon ödemelerinin öbür kurumlara nazaran çok düşük olmasını bir soru önergesiyle TBMM’nin gündemine getirdiklerini anımsatırken, şunları söyledi:

“2 bin- 3 bin çalışanı olan kurumlar 3 yıl için 20 bin TL- 30 bin TL- 40 bin TL üzere sayılarda promosyon bedeli aldılar. Mesela Adalet Bakanlığı 3 yıl için 25 bin liralık bir promosyon kontratına imza attı. Artık bu türlü olunca ben de 2015 yılından beri polislerin ve askerlerin özlük haklarıyla ilgili çalışan bir milletvekili olarak şunu sordum; birincisi, 2 bin çalışanı olan kurum 30 bin liralık promosyon mukavelesine peşin olarak imza atarken siz neden 5 yıllık kontrat imzaladınız? Siz neden polisin 5 yılını kapsayacak bir mukavele imzaladınız? İkincisi, neden taksit taksit kontrat yaptınız, ayda 300 lira 300 lira? Üçüncüsü, niçin 3 yıl olarak hesap ettiğinizde öbür kurum, Anadolu Üniversitesi sanırım, 40 bin lira alıyor… Neden polis 3 yıl için bugünkü sayılarla hesapladığınızda 10 bin 800 lira alıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü artacağını söylüyor. Lakin artan sayının bir değeri yok. Zira enflasyona karşı parayı korumuş olacak. Enflasyon oranında da arttırılabileceğini sanmıyorum.”

“POLİSE ‘ŞEREFSİZSİN’ DİYEN HAKKINDA HATA DUYURUSUNDA BULUNSALARDI”

Bu soruları sorduktan sonra çok sayıda polis memurundan dayanak bildirisi aldığını vurgulayan Murat Bakan, şöyle devam etti:

“Polisler çok sıkıntılı bu hususta. Şu an 330 bin işçi içerisinde neredeyse tamamına yakınının ya kredili mevduat hesabı borcu var ya kredi kartı borcu var. Sıkıntı şartlarda vazifelerini yapıyorlar. Bunların haklarını sorduğumuz için Emniyet Genel Müdürlüğü dezenformasyon yaptığım münasebeti ile hakkımda cürüm duyurusunda bulunacağını söyledi. Artık neresinden bakarsanız bakın elle tutulur bir şey değil bu. Birincisi, ben polisin hakkını savundum, aslında emniyet genel müdürünün yapması gerekeni yaptım. İkincisi, emniyet genel müdürlüğü bir milletvekili hakkında cürüm duyurusunda bulunacaksa bu polise ‘şerefsizsin’ diyen AKP Mersin Milletvekili hakkında olmalıydı. Polise hakaret edenle ilgili bir şey yok. O polislerde açığa alındı. Ben de polisin hakkını savunduğum için kabahat duyurusu ile karşı karşıya kalmış oldum. Lakin benim için bunun bir kıymeti yok. Zati biz bu işi bunun için yapıyoruz. Bunun sonucu ne olursa olsun, bu bir hak gayreti. Polisin ve askerin yanında olmaya devam edeceğiz. Şu an bana yapılan bir tebligat yok. Fezlekeyi hazırlayıp meclise gönderecekler. Zati öteki fezlekemiz de var. Bir tane daha eklenmiş olacak.”

BAKAN SOYLU’YA: SENİN TROLL ORDUN MU VAR?

Murat Bakan, bir soru önergesiyle TBMM gündemine de taşıdığı “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendi siyasi çıkarları için Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 500’e yakın siber bilişim uzmanı görevlendirdiği” savlarıyla ilgili ise şunları söyledi:

“Bu çok vakittir konuşulan bir konuydu. Karanlıkta kalan tarafları vardı. T24’ten Tolga Şardan bir köşe yazısı yazdı bu mevzuyla ilgili. Bizim açımızdan da birtakım mevzular aydınlanmış oldu. Biz kendi bildiklerimizi ve o köşe yazısında yazılanları bir soru önergesi ile meclise taşıdık. Kısaca şunu söylüyoruz; senin bir troll ordun var, şahsi, siyasi ikbalin için bu troll ordusunu kullanıyorsun ve bunlar devletin memuru haline gelmiş. Nasıl devletin memuru haline gelmişler? 2016 yılında çıkan bir KHK ile periyodik olarak çalışmak üzere siber bilişim uzmanı ismi altında 500 kişilik kadroya Emniyet Genel Müdürlüğü bir yer açmış. Fakat bunlar taşeron. 2017 yılında devlette çalışan 1 milyon taşeronun devlet takımlarına geçirilmesi kelam konusu olduğunda Süleyman Soylu bu 500 kişinin de devlet takımlarına geçmesi için bir komite oluşturuyor. Lakin bu 500 isim, tam sayı 496 isim, bakanlığa gidince değişiyor. Orada çalışanlar değil öteki isimler ekleniyor, tez bu. Biz bu iddiayı sorduk. Ve komite üyeleri bunun yasal olmadığını söylüyorlar, altına imza atmıyorlar. Bu kurul üyeleri çeşitli vilayetlere sürgün ediliyor, terfi ettirilmiyorlar. Sorularımızdan biri bu. Bu sav hakikat mu? İkincisi, bunların içerisinde sizin yakın çalışma arkadaşınız var mı? Hatta artık soruyorum bunu da akrabanız var mı? Sizinle birebir soy ismi taşıyan sizinle kan bağı olan birinci, ikinci, üçüncü derece kan bağı olan insan var mı bu 500 kişi içerisinde?”

“ONAY VEREN KURUL ÜYELERİ TERFİ ETTİRİLDİ” İDDİASI

Bu siber bilişim uzmanlarının alımı için onay veren ikinci komiteyle ilgili de çarpıcı bir iddiayı gündeme getiren Bakan, şöyle devam etti:

“Buna onay veren ikinci kurul da yasal olmamasına karşın, sav o ki, çok düzgün yerlere terfi ettirilmiş. Yurtdışı vazifeler almış. Biz bunu soruyoruz. İçişleri Bakanı olarak kamunun güvenliği için çalışmanız gerekirken, hata ve suçluyla uğraş etmeniz gerekirken, toplumsal medyada size takviye olacak bir troll ordusunu devletin parasıyla istihdam ediyor musunuz? Bunun içerisinde yakınınız var mı? Bunlar yalnızca sizin siyasal çalışmalarınızda rakiplerinize karşı bir avantaj sağlamak için hem AKP’de hem de muhalefet partilerinde, AKP için çalışıyorlar mı? Bu insanların maaşlarını devlet öderken, siz nasıl bunu kendi siyasal çalışmalarınızda, siyasal amaçlarınıza ulaşmak için kullanabilirsiniz? Bunu soruyoruz. Ne yapmış oluyoruz; milletvekili olarak kontrol vazifemizi bu soru önergesiyle yerine getirmiş oluyoruz. Fakat biz bunları sorduğumuzda tabi bir karşılık gelmiyor, öteki şeyler söylüyorlar. İşte ‘siber kabahatlerle gayret ünitesine saldırdı’. Ben siber kabahatlerle çaba ünitesine saldırmıyorum. Orada hakkıyla vazife yapan polis arkadaşlarımı bu işin dışında tutuyorum. Bu halde giren 496 teknik işçi içinde trollük yapmayan, işini hakkıyla yapanları da dışarıda tutuyorum. Bize toplumsal medya hesabı üzerinden saldıran, Soylu’nun muhaliflerine saldıran, devletin parasıyla devlet memuru olarak taraf gözetmemesi gerekirken onun çalışanı üzere çalışanlar için bizim soru önergemiz.”

“SOYLU’NUN CUMHURBAŞKANLIĞI GAYELERİ OLDUĞU BİLİNİYOR”

Murat Bakan, Soylu’nun bu troll ordusu ile tıpkı vakitte AKP içinde de egemenlik çabası yürüttüğü tezlerini da lisana getirirken, şunları söyledi:

“Var esasen o denli bir egemenlik çabası. Süleyman Soylu’nun Cumhurbaşkanlığı gayeleri olduğu biliniyor. Sedat Peker’in ifşalarından sonra bu amaçlar sekteye uğradı. Prestij kaybetti. Yaptığı tüm çalışmalarda da açıklamalarında da hukuka bağlı olmadığını, hukuk dışı da hareket edebileceğini, bir cürümlünün iadesi muahedesiyle ilgili gerekeni yapmasına gerek olmadığını, deport edip paketletip gönderebileceğini… Geçenlerde bir Sırp mafya lideri İstanbul’da öldürüldü, sanırım. Bununla ilgili geçmişte açıklaması var. Diyor ki biz hiç kanun manuna gerek yok, bunu deport ederiz, siz paketler götürürsünüz. Yani hukuk tanımıyor. Ya da biz binayı yıkarız, hukuk sonradan gelsin diyor. Daha evvel bunula ilgili yaptığı açıklamalar var. Yani hukuk tanımayan lisanı ile öfke lisanı kullanan, AKP içinde de bir iktidar gayretinin bir modülü olarak gören ve İçişleri Bakanlığı’ndaki işçinin yetkisini, tesirini de bu gayretin bir modülü olarak kullanan bir profil görüyoruz. Ve bunu biz bir soru önergesi olarak veriyoruz. Bakalım nasıl yanıt verecek Soylu.”

“POLİSİN PARASINI BU TROLLERE Mİ HARCIYORSUN?”

Attığı tweetlere Süleyman Soylu yerine bakan yardımcılarının cevap verdiğini aktaran Murat Bakan, sözlerini şöyle noktaladı:

“İki bakan yardımcısı var İsmail Çataklı ve Mehmet Ersoy. Bunlar Murat Bakan’a karşılık yetiştirme bakan yardımcıları. Başka işleri, güçleri yok, güvenlikle falan uğraşmıyorlar. Bazen bana Emniyet Genel Müdürlüğü karşılık veriyor, bazen İçişleri Bakanlığı’nın Basın Protokol Medya Daire Başkanı cevap veriyor. Bunların tweetlerini birileri RT ediyor, polisler değil. Polisler benim tweetlerimi RT ediyor. Zira onların hakkını ben savunuyorum. Bunların tweetlerini RT edenlere baktığınızda takipçisi olmayan hesaplar olduğunu görüyorsunuz. Daima tıpkı tweetlerin RT edildiğini görüyorsunuz. Muhakkak ki birilerinin oluşturduğu troll hesaplar. Kim bunlar? Bu adamlar neden Mehmet Ersoy’u, İsmail Çataklı’yı RT eder. Bunları kim oluşturdu? Parası kimin cebinden ödeniyor? Herhalde bunlar maaşla istihdam ediliyor, boşuna bu işleri yapmıyorlar. Herhalde İsmail Çataklı, Mehmet Ersoy bakan yardımcısı maaşıyla istihdam etmiyor bunları. Ya da Süleyman Soylu. Zirvede o var zira. Bütün bu işi organize eden, o işin başında o var. Bunlar da ona bağlı çalışıyor. Biz de bunu sorguluyoruz. Neden kardeşim niçin bunlar varlar. Senin işin gücün bitti, kabahat ve suçluyla, terörle çaba işin bitti, troller üzerinden, toplumsal medya üzerinden rakiplerini küçük düşürmeye çalışmak ya da onlarla ilgili algı idaresi mi oluşturmak senin işin diye soruyoruz. Ya da vatansever, ülkesi için canını veren polis için gerekli önlemi almıyorsun, parayı buraya mı harcıyorsun diye soruyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir